4. díl – Barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Máte již vybrán svůj osobitý styl, ve kterém chcete interiér realizovat? Pak můžete přejít do další fáze přemýšlení a tou je, jaké zvolit barvy. Bez správného sladění nebude váš interiér nikdy tím, čím očekáváte.

Barevnou ispiraci můžete hledat všude kolem sebe. Sbírejte obrázky a fotografie, které se vám barevnostně líbí. Nemusíte se omezovat pouze na interiéry. Inspirujte se přírodou, módou, ale třeba i technikou. Pomocí těchto obrázků si pak sestavte koláž a hledejte spojitost. Objevuje se stále jedna a ta samá barva nebo vám ladí více barev?

Inspirační koláž                  interiér - inspirační koláž
Zdroj: design-seeds                                                                                                                           Zdroj: The Eastate

 

Správnou barvu vybírejte i s ohledem na to, jaké nálady chcete v prostoru docílit. Očekáváte od interiéru harmonii a klid, nebo naopak potřebujete nastartovat k činnosti? Obecně platí, že světlé barvy jsou hravé a tmavší útulné.

Barevný kruh

Barevný kruh

S následným sladěním barev vám pomůže barevný kruh. Jde o složení jednotlivých odstínů, které přechází plynule jeden do druhého. Základem jsou primární barvy: červená, žlutá a modrá. Všechny ostatní můžete vytvořit jejich kombinací. Základní barvy není lehké v interiéru použít. Ve velkých plochách vynikají příliš dominantně. Jasně červená stěna bude působit příliš křiklavě a agresivně, ale pokud ji naopak vhodně použijete v doplňcích, může váš interiér nádherně oživit. S barevným kruhem můžete pracovat několika způsoby

Použítí analogických barev

Jde o použití barev, které najdete v jednom barevném pruhu, tzv. tón v tónu nebo barev, které jsou v kruhu těsně vedle sebe. Mají své opodstatnění v případě, když chcete, abych místnost působila jednotně a prostorně. Výsledkem bude velmi jemná kombinace, bez výrazných kontrastních skoků.

Bílý interiér
Zdroj: Godfather Style

Použítí barev protilehlých

Opakem je použití protilehlých kontrastních barev. Byť by se mohlo zdát, že tyto barvy spolu nemají vůbec nic společného, ladí spolu báječně. Je často až zarážející, jak výborně to funguje. Stačí si vybavit typickou vánoční zelenou a červenou. Napadlo vás, že jsou vlastně svými vzájemnými opaky?

Oranžovo modrý interiér
Zdroj: Ar Nábytek

Dále můžete použít barvy do trojúhelníku, čtverce či obdélníku

     barevný kruh - barvy do trojúhelníku 1          Barevný kruh barvy do čtverce       Barevný kruh - barvy do obdélníku

 

Není nutné, abyste drželi jednu barevnost v celém bytě. Naopak je vhodné vytvořit několik různě působících prostorů, kdy vám každý splní svou funkci. Je však důležité umět udžet jednotnou linku táhnoucí se celým bytem. Tou může být například jednotná podlaha či barva stropu.

 

Hodně zábavy při hře s barvami.
Lucie N.

Lucie Novotná, La Komoda