Tichý spojenec

Poznejte s námi příběh, který se skrývá za červeno-zlatou skříní.

Budova čínské architektury

Značnou část příběhu skříně nám pomohla odkrýt Lian, dcera bytné, u nichž se milenci celé léto scházeli.

Seznámili se jako mladí na letních slavnostech na ulici v San-ming v čínské provincii Fu-ťien. Psal se rok 1896. Don byl synem zámožného obchodníka z Tchaj-wanu. Li původem z chudé vesnice.

Poprvé se zahlédli při čajovém obřadu. Když se jejich pohledy střetly během průvodu podruhé, byl to pro oba dva jako blesk z čistého nebe.

Navzdory zcela odlišným sociálním poměrům se začali stýkat. Každou hodinou mezi nimi vznikalo silnější a silnější pouto. Svou lásku však museli před okolím pečlivě tajit.

Čínská zahrada

Aby se skryli před světem, začali se scházet v zastrčeném apartmá na konci města. V pokojíku s červeno-zlatou skříní. Zde spolu prožili nádherný letní čas plný lásky a vášně. Ten jim však na konci prázdnin neúprosně vypršel.

Čínské okno

Don se musel vrátit domů ke své práci a pomýšlet na sňatek, který mu domluvila rodina z doby jeho dětství. Li se vrátila za rodinou na venkov. Jejich cesty se rozdělily.

Paní bytná si mladičkou dvojici zamilovala a jejich silné lásce velmi fandila. Těsně před odjezdem odkryla Donovi a Li tajemství červeno-zlaté skříně. Bylo to tajné místo, kam si mohli ukládat dopisy, aniž by je našel kdokoli jiný. A tak se stala červeno zlatá skříň jejich tichým spojencem po mnoho dalších let.

Zamilované dopisy

Pokaždé, když přijel jeden z nich do města, zamířil do pokojíku s červeno zlatou skříní, aby si vyzvedl dopis od své drahé polovičky a vložil tam na oplátku lístek svůj. Každý pak seděl u skříně dlouhé hodiny v naději, že se opět jednou v tomto pokoji obejmou.

Detail starožitné skříně z Číny, otevřený zdobně malovaný šuplík, detail ručního vyřezání ornamentů namalovaných na zlato

Podařilo se jim to až po mnoho a mnoho let. V době, kdy jim bylo již přes 40 let. Avšak i po takto dlouhé době byly jejich city stále silné a poctivé.

Co s nimi bylo dál už Lian neví. Jisté je jen to, že se po tomto setkání žádný z nich v pokojíku s červeno zlatou skříní již neobjevil. Zda spolu začali žít či se nadobro rozešli, si můžeme jen domýšlet…

Jejich silný příběh lásky a oddanosti si můžeme připomínat pomocí červeno-zlaté skříně, kterou jsme od Lian z Fu-ťien přivezli.