Příběh masek

Přečtěte si, jaký příběh se skrývá za skříňkou s divadelními maskami.

Zajímavé střípky z příběhu Changa a Jia se odehrály v Pekingu za dynastie Čching, kolem roku 1894. Chang a Jia byli v tu dobu manželé již řadu let. I přes Jiin nedobrý zdravotní stav, to bylo soužití poklidné a harmonické.

Jia byla po poranění míchy upoutaná na vozík. Zranění ji způsobilo lešení, které se na ni zřítilo během cesty na divadelní představení. Byl to pro ni tak otřesný zážitek, že se zařekla, že do divadla už nikdy nevkročí. A také to dodržela.

Chang její přání respektoval, byť velmi nerad. Čínské divadlo bylo pro oba velkou vášní. Vždyť v něm se také seznámili.

tradiční čínské divadelní představení

Chang navštěvoval představení nadále sám. Po návratu domů vždy Jie pečlivě líčil detailně děj i reakce obecenstva. Jiu zajímalo vše do posledního detailu. To byly ty chvíle, kdy ji oči zářily štěstím a radostí.

Blížilo se třicáté výročí jejich svatby. Chang dlouho přemýšlel, čím by svou ženu potěšil. Věděl, že do jejího milovaného divadla ji pozvat nemůže. A tak se Chang rozhodl, že divadlo přivede Jie domů.

Se svým blízkým přítelem, truhlářským mistrem Dongem, vymysleli skříň, která bude Jie divadlo navždy připomínat jen v tom dobrém.

Starožitný nábytek - Detail ručně malovaných čínských divadelních masek umístěných na starožitné skříni z Číny

V den výročí přivezl truhlář Dong své dílo. Černou skříňku z jilmového dřeva ozdobenou tradičními maskami divadelních postav. Jia byla nadšená. Nápadem i precizním zpracováním. Ihned Donga poprosila, aby vytvořil tu samou skříň i pro jejího manžela.

Starožitný nábytek - skříň z maskama

Na stáří se přesunuli Chang a Jia kvůli lepší zdravotní péči do Evropy. Jejich životní příběh nám vyprávěl čínský starožitník Guo, od kterého jsme obě skříně s velkým nadšením odkoupili a přivezli.