Jaké barvy vládnou letošnímu roku?

Podívejme se, jaké barvy pro rok 2016 zvolili tvůrci módních barevných trendů a proč.

Bytoví architekti a designeři, módní tvůrci, ale také kadeřníci a grafičtí designéři s napětím každý rok očekávají, jaká bude zvolena barva roku. I když existuje několik řad módních vzorníků, největšími autoritami jsou již po mnoho let, společnosti Akzo Nobel (výrobce barev Dulux) a Pantone.

Barvy roku se neurčují žádným náhodným kroužením prstu nad barevnou paletou. „Barevné trendy každoročně udává skupina mezinárodních odborníků z různých oborů – architektury, textilu, designu výrobků, grafiky nebo výzkumu. Během diskuze se nominuje množství trendů s jednou převažující myšlenkou, která zachycuje náladu ve společnosti, “ uvádí Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux.

Azko Nobel (výrobce barev Dulux)

Podle Azko Nobel se lidská civilizace nyní nachází v bodě, kdy se nedokáže vzdát moderních a digitálních technologií, ale zároveň čím dál větší inspiraci hledá v minulosti. Nachází výhodu jak v moderních inovacích, tak v tradicích. Dualita vládne světu a v tomto duchu byla proto zvolena i barva roku 2016. Všechny tyto klíčové aspekty v sobě skrývá element zlata.

Jako nejdůležitější barvu pro letošní rok zvolili odborníci značky Dulux zlatou, konkrétně odstín Ochre Gold.

Barva je dost světlá na to, aby přitahovala pozornost, ale zároveň ji lze nekonečně kombinovat s jinými odstíny. Jedná se o přirozený vývoj od měděné oranžové, která byla barvou předchozího roku.

Barva roku v praxi

LaKomoda Interier I_22

Vyhlášené barvy mají udávat tón pro daný rok, ale v praxi jde spíše o roky. Nejrychleji reaguje na nové trendy logicky oblast grafického designu a následuje ji módní průmysl. V oblasti bytového designu je to přeci jen poněkud složitější a chvíli trvá, než se zvolené odstíny objeví na nábytkářských veletrzích. To však neplatí pro veletrh For Furniture, kde měli návštěvníci možnost se nechat inspirovat právě aktuálními zlatými trendy. Prohlédněte si katalog s módními typy a nechce se inspirovat.

 

Pantone

Tak jako v celé společnosti, i v Pantone mají již dost moderní uspěchané doby plné stresu a nepokojů. Do boje proti dnešnímu světu vyrazili po svém. S dvěma barvami roku – pastelově starorůžovou Rose Quartz (13-1520) a bledě modré Serenity (15-3919). Její název je odvozen z anglického jazyka a znamená klid, pokoj a vyrovnanost. Jde o velice příjemné a uklidňující barvy, o kterých by se dalo říct, že jsou zároveň antistresové. Společně pak tvoří barevný velmi vkusně laděný duet.

barvy roku Pantone

Rose Quartz a Serenity mají mnoho možností pro kombinování nejen navzájem, ale i s dalšími barvami. Rozhodně si bude rozumět se stříbrnou. Dále se hezky kombinují s odstíny zelené a fialové, hnědou a všemi odstíny žluté a růžové.

 

Lucie Novotná