Asijské ozvěny

I malý narozeninový dárek může během jednoho dne změnit interiér rodinného domu.

Petr s Marií žijí skoro dvacet let v rodinném domě na kraji Prahy. Před lety se jim podařilo koupit v klidné lokalitě pěkný pozemek se stavebním povolením na projekt patrového domu. Až na pár příček se už nic nezměnilo. „Podstatná pro nás byla a pořád zůstává vlastní zahrada a spojení s přírodou. Neměli jsme nikdy potřebu vlastnit chatu či chalupu,“ vzpomíná Marie. V průběhu několika let se v době občas něco poupravilo úměrně tomu, jak děti dospívaly a měnily se potřeby členů domácnosti. Když se děti osamostatnily a odstěhovaly, manželé si k sobě domů vzali stárnoucí rodiče, o které dnes pečují.

Interiér Praha Asijský styl, tibet, starožitný, La Komoda

Přesto největším impulzem k výraznější změně byly nevšední ručně vyřezávané šachy. „Manžel je dostal k narozeninám a zavzpomínal si tak na doby, kdy v mládí s bratrem společně sehráli nejednu partii. Kam ale s nimi? Kam s případným šachovým stolkem?“ připomíná Marie patovou situaci, již se povedlo díky tipu na obchod se stylovým nábytkem, který dostali od známých, rychle a nakonec překvapivě vyřešit.

Pro šachy se brzy našlo důstojné místo v Petrově pracovně na desce starého čínského stolu z dynastie Čching, na němž se zhruba před sto dvaceti lety servíroval čaj. Nový stolek odstartoval viditelnou proměnu domu, která se navíc obešla bez bourání. Byl první z kusů ručně vyráběného nábytku a doplňků, které do domu vnesly příjemně uklidňující atmosféru několika zemí jihovýchodní Asie – Číny, Tibetu, Thajska…

Možná je to i tím, že věci v sobě ukrývají příběhy, občas symboliku – třeba zobrazené magické kruhy mandaly. Na dekoračních polštářích jsou vyšité stromy života. Výhodou bylo, že Petr s Marií mají rádi praktický jednoduchý styl a domov si před lety zařídili teplými barvami, vybírali kvalitní přírodní materiály. Stávající interiér byl bez módních výstřelků, tudíž dobře připravený i na pár výraznějších novinek.

Interiér, modrá koupelna, La Komoda

Manželé si nejdřív ke stolku vybrali robustní pohodlné židle a stolní lampu se stínidlem vyrobeným z nařezaných mušlí. „V této fázi si majitelé nepřáli velké zásahy, rozhodli se jen pro oživená současné podoby bydlení. Z místností jsme odstěhovali noční stolky, pár skříněk, konferenční stolek a nějaké dekorace. Měli jsme k dispozici aktuální fotografie, podle nich jsme si zhruba zmapovali, co a kam přijde. Přivezli jsme, co by se hodilo, a větší část tu už zůstala. Měli jsme volnou ruku, tři místnosti jsme pak zařídili za jeden den. To, že koupelna byla v přímořském stylu do modra, nám nahrálo. Vybrala jsem proto nádoby z modrobílého čínského porcelánu, dekorace z mušlí, šperkovnici z perleti a taburet – kopii tradičního čínského topidla. Proměnu se zaujetím pozorovaly i obě maminky. Potěšilo mě, že i jim se výsledek moc líbil,“ připomíná Lucie Novotná, majitelka obchodu La Komoda.

Noční stolek, zlato, ložnice, ineriér La Komoda

„U změn je pokaždé nesnadné naplnit jasnou představu. Obchody jsou dnes plné zboží, ale většinou neplní naše požadavky, proto jsme byli tentokrát mile překvapeni,“ chválí Marie. Ta před časem vymyslela domu několik zajímavých řešení. Kupříkladu zlatavou výmalbu v ložnici na šikmé části stropu na postelemi. Inspirovala se u syna v jeho malém byte. Lucie Novotná pak doplnila barevné polštáře, tradiční čínské noční stolky a zlaté doplňky.

Interiér Praha Asijský styl, tibet, starožitný, La Komoda

Díky dopadajícímu světlu na zlaté plochy se manželé probouzejí a mají pocit, že září ranní červánky. Stěnu za postelemi nechali obložit imitací přírodního kamene, což koresponduje i s novými předměty. Majitelé domu mají v interiéru rádi dřevo, proto jsou z něj podlahy i dveře. Po nedávném zařizování přibyly další dřevěné prvky, tentokrát exotické. Jsou tu komody, stolky, taburet, paraván či vázy z těžšího teaku, či naopak překvapivě lehkého jilmu, gumovníku a mangovníku. „Rozmístěním konkrétního nábytku v prostoru funguje podle určitých pravidel, ale ta nesmějí být dogmatická. Jen tak z místnosti vyzařuje klid a pohoda. Je dobré poslouchat vnitřní hlas, občas se řídit svou intuicí. I to pomáhá k tomu, aby celek fungoval,“ říká Lucie Novotná, která z toho důvodu vybrala vázy z mangového dřeva pozlacené plátkovým zlatem, které přes zimu vydává do prostoru hřejivou pozitivní energii.

MF DOMA DNES
Text: Eva Vacková
Foto: Tomáš Dittrich